1 sierpnia 2022 r - W 78 rocznicę Powstania Warszawskiego, w wieku 94 lat odszedł na wieczną wartę jeden z jej uczestników - Krzysztof Przelaskowski.
Łączymy się w bólu z najbliższą rodziną zmarłego składając szczere kondolencje*.
Fundacja Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa i dalsza rodzina.
Biografia św. p. Krzysztofa Przelaskowskiego.
Wywodził się z I Linii rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa. W czasie Powstania Warszawskiego w 1944 r., był łącznikiem w "Szarych Szeregach", Harcerska Poczta Polowa. Krzysztof P. pracował w wolnych chwilach na EKD, współwłaścicielem kolejki był jego stryj. Krzysztof P. przebywał w wojsku [1942] - 1952 w jednostce wojskowej, wpierw w Lidzbarku Warmińskim, a potem na Pradze w Warszawie. Następnie przez kilkadziesiąt lat pracował w Instytucie Badań Jądrowych w Warszawie, gdzie w tym czasie wyjeżdżał także w delegacje do Związku Radzieckiego do pracy w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych. Dnia 27.07.2006 r. Krzysztof P. udzielił wywiadu dla Archiwum Historii Mówionej - naukowej instytucji i portalu internetowego. Rozmowę prowadził Pan Tomasz Niemczura. Krzysztof Przelaskowski został drugim rodzinnym archiwistą, poszukiwaczem przeszłości genealogicznej rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa, już od około 1985 roku. Następnie zainteresował tym tematem św. p. Jana Przelaskowskiego z Kalisza (1993-2015) w latach 1987 - 1999 r., który został trzecim archiwistą.
https://rodprzelaskowskich.com/znani-przodkowie/86-krzysztof-przelaskowski.html
Lipiec 2022 - Edward Przelaskowski z II Linii Rodu udzielił wywiadu w pierwszej części dla dziennikarza z fundacji Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa w ramach projektu dokumentu audiowizualnego mającego za zadanie wywiady z przedstawicielami rodu Przelaskowskich i inych rodzin, a także z właścicielami obiektów zabytkowych jak pałace, zamki.
Luty 2022 - Dwa lata po pandemmii rozpoczęła się odbudowa fundacji z naborem nwoych członków do zarządu i rady fundacji Rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa.
- Poprzednia
- Następna »»