( ur. około 1908 r., zm. 6.04.2009 r.)
Warszawa, Polska
Pochodzenie: I Linia Franciszka ( ur. 1747 r.)
doc. dr hab. Wacław Przelaskowski - w 1944 roku opiekował się Domem Dziecka w Zudziłowie jako kierownik. Utrzymywał kontakt ze swoimi wychowankami przez wiele lat po wojnie poprzez na przykład uczestnictwo w organizowanych przez nich zjazdach. O Wacławie Przelaskowskim dowiadujemy się na podstawie zapisu Wspomnień Teresy Mausolf ( Jaskułka ) - córki legionisty w Kresowych Stanicach, ( s. 38 ).
Istnieją w Ałtajskim Kraju dwie miejscowości Zudiłowo:
- w rej. pierwomajskim (12 km od Barnaułu, tamże umieszczono dzieci ewakuowane z Leningradu)
- i w rej. zarinskim.
Wieloletni pracownik Zakładu Nauk Ekonomicznych Ośrodka Informacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk, członek Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego
Wacław mieszkając w Warszawie został pierwszym archiwistą, zbierającym materiały o genealogii rodu Przelaskowskich herbu Srzeniawa. Pierwszy, który odwiedził archiwum rosyjskie około połowy XX wieku i zebrał kopie dokumentów o rodzie Przelaskowskich włącznie z numerami indeksów dokumentów znajdujących się w tych archiwach.
Rodzina: żona Halina z domu Śnieszko, dzieci: córka Waleria - po ślubie przyjmuje nazwisko Rokita.
Rodzeństwo: Helena, Janina, Alina , Olgierd i Ryszard.
Pochodzenie: I Linia Franciszka ( ur. 1747 r.), i jego syna Józefa ( ur. 1782 r. ), którego żona to Zuzanna (Józefa). Patrząc dalej synem Józefa był Jan ( ur. 1840 r.) - dziadek i babcia Michalina z domu Dzierowajed. Synem Jana był Joachim ( ur. 1871 r. ) - ojciec Wacława, a mama Wanda z domu Borejsza.
Źródła, gdzie pojawia się wymieniona postać Wacława Przelaskowskiego:
1. sybiracy.2010.sybiracy.pl , zniekształcono nazwisko Przelaskowski na "Przelastowski".
2. Niepodległość i pamie̜ć, Tom 3, Wydanie 2, Muzeum Niepodległości, 1996, s. 79
3. Polskie Towarzystwo Ekonomiczne